Jak się uczyć przez Internet? - 9 porad dla e-ucznia.

   Rozpoczynając naukę na platformie e-learningowej musisz pamiętać o podstawowych zasadach, ktore pomogą Ci w nauce na kursach przez Internet. Poniżej przedstawiamy 9 porad dla e-ucznia. Zapoznaj się znimi i postaraj się wdrożyć podczas nauki na naszych kursch Liceum w 1 rok, Liceum eksternistycznie, kursach językowych, zawodowych czy przygotowujących do matury.

9 porad dla e-ucznia

1. Wyznacz sobie stały czas nauki. To ty decydujesz, o jakiej porze dnia poświęcisz swój czas na przyswojenie materiału. Najlepiej wygospodarować po kilka lub kilkanaście godzin wolnego czasu w każdym tygodniu trwania Twojego kursu.  

2. Bądź systematyczny. Nie ucz się całego materiału na raz. Rozłóż go na małe partie. Dopiero po opanowaniu poprzedniej zaczynaj uczyć się kolejnej. Jeśli Twój kurs posiada harmonogram nauki, to staraj się przerabiać materiał zgodnie z jego założeniami. Jeśli Twój kurs nie posiada harmonogramu, to ustał go sobie samodzielnie, dostosowując go do Twojego trybu życia (praca, rodzina i inne obowiązki)

3. Korzystaj z doświadczeń innych. Bierz udział w konsultacjach, czatach i dyskusjach na forach.

4. Bądź samodzielny. Rozwiązując  zadania, ćwiczenia, testy, quizy itp. staraj się nie korzystać z podręczników i innych materiałów. Odwołaj się do tego, czego nauczyłeś się na e-kursie.

5. Wykorzystaj materiały pomocnicze np. linki umieszczane przez nauczycieli i dodatkowe materiały pomocnicze umieszczone w kursie.

6. Pracuj selektywnie nad materiałem. Pomijaj znane Ci zagadnienia. Skup się na tych, które sprawiają najwięcej trudności.

7. Nie zniechęcaj się przy pierwszych niepowodzeniach. Jeśli nie zaliczysz jakiegoś zadania, ćwiczenia, quizu, testu, to usiądź nad nimi jeszcze raz. Spróbuj wcześniej powrócić do części teoretycznej. W razie konieczności poproś nauczyciela o wskazówki lub w razie konieczności zapewnij sobie doraźną pomoc osób ze swojego otoczenia, które mogłyby Ci pomóc w zrozumieniu niektórych zagadnień.

8. Skup się w trakcie nauki. W stu procentach wykorzystaj czas, który poświęcasz na kształcenie. Niech nic Cię nie rozprasza - wyłącz radio, telewizor, wycisz telefon itp. Skup się wyłącznie na nauce.

9. Zadbaj o własną motywację. Na bieżąco sprawdzaj postępy. Pamiętaj, że uczysz się dla siebie. Każdy czas poświęcony na przerabianie materiału nie jest czasem straconym, nawet jeśli nie przerobisz zaplanowanej ilości zagadnień.

Życzymy owocnej nauki.

Źródło: materiały projektu EQUAL.